9 arsye pse të flesh në një dhomë të ftohtë

Fjetja në një dhomë të nxehtë, jo vetëm që na bën djersijmë por gjithashtu na bën të humbasim shumë përfitime që mund të merrnim vetëm duke fjetur në një dhomë të ftohtë.

Temperatura e freskët në një dhomë mund të bëjë të gjithë ndryshimin midis një gjumi të dobët dhe një natë të gjumit të qetë.

Reklame

Më poshtë keni disa nga avantazhet e gjumit në një dhomë të freskët.

1. Na ndihmon të qëndrojmë të freskët dhe me pamje rinore.

Fjetja në një dhomë me një temperaturë më të ulët promovon prodhimin e melatoninës , e quajtur gjithashtu “hormoni i gjumit” në trup.

Ai gjithashtu është një antioksidant, që do të thotë se shërben si një hormon anti-plakje për trupin.

2. Mund të ndihmojë në parandalimin e pagjumësisë.

Studimet tregojnë se disa forma të pagjumësisë në të vërtetë lidhen me temperaturat e larta të trupit.

Duke i bërë dhomat e gjumit më të freskëta, ne mund të ndihmojmë trupat tanë të qetësohen dhe të ndihmojnë në nxitjen e gjumit.

3. E mban larg stresin.

Temperaturat më të larta nënkuptojnë që trupi lëshon më shumë “hormone stresi” të quajtura kortizol.

Një dhomë më e freskët mund të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të kortizolit, dhe kjo do të thotë më pak stres dhe një cilësi më të mirë të gjumit.

4. Ul rrezikun ndaj sëmundjeve të caktuara.

Fjetja në një dhomë të freskët mund të ulë shanset për të zhvilluar sëmundje metabolike si diabeti .

Ai gjithashtu përmirëson nivelet tona të hormonit që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, depresionit dhe mbipeshës.

Melatonina e rritur gjithashtu ul shanset për të marrë sëmundjen e Alzheimerit.

5. Çon në gjumë më të thellë dhe të pandërprerë.

Kur jemi në një gjumë të thellë, trupi ynë bën detyra thelbësore si riparimi qelizor dhe konsolidimi i kujtesës, por nuk është në gjendje të rregullojë temperaturën e trupit tonë.

Një rritje e temperaturës mund të na zgjojë nga gjumi ynë i thellë, kështu që të qenit në një dhomë të freskët ul shanset që kjo të ndodhë.

6. Parandalon infeksionet urinare

Gratë mund të parandalojnë infeksionet urinare duke fjetur në një dhomë që është me një temperaturë më të ulët.

Bakteret dhe kërpudhat pëlqejnë të jetojnë në mjedise të ngrohta dhe të lagështa, kështu që mbajtja e dhomës freskët do t’i ndalojë ato të përhapen si zjarr brenda natës.

7. Mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e pjellorisë mashkullore.

Kjo sepse ekspozimi i zgjatur ndaj nxehtësisë mund të ndikojë në pjellorinë mashkullore në një mënyrë të keqe.

Fjetja në një dhomë të ftohtë, së bashku me veshjen e mbathjeve të lirshme, mund të parandalojnë që kjo të ndodhë. Nëse jeni duke planifikuar të bëni një foshnjë në çdo kohë së shpejti, kjo është një arsye tjetër për të ulur temperaturat e dhomës.

8. Ajo i mban larg yndyrat “e këqija”.

Fjetja në një dhomë të ftohtë mund të përmirësojë metabolizmin e trupit tonë, duke aktivizuar ” yndyrnat kafe ” që djegin kalori nga trupi ynë.

Mund të ndihmojë gjithashtu në eliminimin e yndyrnave të padëshiruara nga trupi ynë, të cilat mund të rezultojnë në humbje peshe.

9. Mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacioneve.

Ashtu si vendosja e akullit ose një komprese të ftohtë në një zonë të fryrë ose të përflakur të trupit tuaj, gjumi në një dhomë të ftohtë mund të ketë një efekt qetësues që mund të ndihmojë kundër dhimbjes dhe inflamacionit.

Kjo mund të jetë pjesë e arsyes pse shumë atletë preferojnë të flenë në një dhomë të ftohtë pas një loje.