9 raste të reja me Omicron, kryeministrja e Zelandës së Re anulon dasmën e vet

Kryeministrja e Zelandws sw Re, Jacinda Ardern, ka anuluar dasmwn e saj pasi ka vendosur kufizime tw reja epidemiologjike nw shtetin e saj pas 9 rasteve tw reja me Omicron.

Zelanda e Re po prezanton rregullat e maskave dhe po kufizon tubimet që nga mesnata e sotme, pasi nëntë raste pozitive kanë treguar se varianti i ri është transferuar në nivel lokal. Bëhet fjalë për një familje që u kthye në Nelson në Zelandwn e Re pasi ishte në një dasmë në Auckland të ishullit të Veriut, por edhe në evente të tjera.

Reklame

Anëtarët e familjes dhe stjuardesa në aeroplan rezultuan pozitivë me koronavirus.

Që nga mesnata e së dielës, New Zelanda do të kalojë në një vijë të kuqe nën kuadrin e mbrojtjes së Covid kundër përhapjes së llojit të ri Omicron, që do të thotë të mbajmë më shumë maska. Objektet e hotelierisë, si bare dhe restorante dhe evente si dasma, do të kufizohen në 100 persona. Kufiri është ulur në 25 persona nëse vendet nuk përdorin leje vaksinimi, tha Ardern.

Kryeministri Ardern tha në një konferencë shtypi se e kuqja nuk do të thotë “mbyllje” dhe se banorët do të jenë ende në gjendje të vizitojnë familjen dhe miqtë dhe të udhëtojnë në të gjithë vendin.

Ajo për dasmën e saj tha se nuk do të bëhet, duke shtuar se i vjen keq për këdo që ka pasur një skenar të ngjashëm.

“Dasma ime nuk do të bëhet”, u tha ajo gazetarëve.

E pyetur se çfarë mendonte për anulimin e dasmës, Jacinda Ardern tha: “Kjo është jeta”.

Ardern nuk e bëri të ditur datën e dasmës së saj.

Kryeministrja arriti në përfundimin se ajo nuk ndryshon nga mijëra të tjerë të Zelandës së Re që kanë pësuar pasoja shumë më të rënda.