A jeni gati për një karantinë të dytë? Anglia propozon izolimin e qyteteve më problematike

Një qytet i Britanisë së Madhe, Leicester, mund të përballet me një tjetër izolim javën e ardhshme nëse situata Covid-19 nuk do të vihet nën kontroll. Ky do të ishte rasti i parë i karantinës që do të praktikohej për herë të dytë në Europë, çka do të sillte një precedent për të rikthyer karantinën edhe në zonat dhe vendet e tjera problematike.

Departamenti i Shëndetësisë në Britani tha se ka dërguar njësi shtesë testimi në Leicester për të provuar nëse ky qytet me shifrat më alarmante aktualisht mund të kapërcejnë virusin dhe u bëri thirrje banorëve atje që të jenë sa më të kujdeshshëm për të respektuar distancimin social dhe larjen e duarve.

Reklame

Sekretari i Brendshëm Priti Patel i tha BBC këtë mëngjes se ishte ‘e saktë’ se një bllokim lokal është në planet e qeverisë, duke shtuar: Me vatrat lokale, është e drejtë që ne kemi një zgjidhje të lokalizuar.

“Ne kemi parë shfaqje të zjarreve në të gjithë vendin javët e fundit, në veçanti vetëm në tre ose katër javë”.

Numërohen 271 të vdekur me Covid-19 në Leicester dhe më shumë se 1,000 raste, që kur shpërtheu pandemia”, transmeton NOA.al.

Deputetja për Leicester East, Claudia Webbe, ka bërë thirrje në mënyrë aktive që elektorati i saj të mbyllet dhe zgjedhësit e saj të qëndrojnë në shtëpi, duke thënë se shkollat ​​dhe një supermarket duhet të mbyllen, sepse virusi është jashtë kontrollit atje.

Sidoqoftë, kryetari i bashkisë së Leicester, Sir Peter Soulsby, tha që këshilli nuk është i vetëdijshëm për planet e menjëhershme për një bllokim të izoluar në qytet dhe se sugjerimet për izolimin e qytetit gjatë javës së rdhshme ishin ‘spekulative’.

Megjithatë, kjo ide është hedhur kudo në Europë, që izolimi i dytë mos të jetë më kombëtar, por lokal, duke iu referuar vetëm qyteteve apo zonave që rregjistrojnë më shumë raste.

Në një situatë të ngjashme është edhe Shqipëria, madje është paralajmëruar një izolim i dytë, nëse do të ketë fluks të shtruarish në spitalin Infektiv.

Kujtojmë se në vendin tonë janë disa vatra të nxehta gjatë javëve të fundit. Më problematike mbeten Tirana, Durrësi, Shkodra dhe Kruja.