A mund të ndiqet shembulli i Kinës në Zvicër

Deri të hënën, më 23 mars, kishte të paktën 8.060 raste të konfirmuara të Covid-19 dhe 66 vdekje në Zvicër. Por si pritet të evoluojë kjo epidemi?

Çfarë parashikojnë ekspertët e shëndetit?

Reklame

“Numrat do të vazhdojnë të rriten në ditët e ardhshme”, tha Daniel Koç, drejtuesi i sektorit të sëmundjeve ngjitëse në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH).

Sidoqoftë, “kurba mund të rrafshohet” javën e ardhshme, për sa kohë që të gjithë rrinë në masat e përcaktuara nga Këshilli Federal javën e kaluar, shtoi ai.

Masat përfshijnë ndalimin e të gjitha ngjarjeve publike dhe private, që mbledhin më shumë se pesë persona.

Të gjitha dyqanet, tregjet, restorantet, baret, institucionet argëtuese dhe të kohës së lirë, si muzetë, bibliotekat, kinematë, sallat e koncerteve, teatrot, qendrat sportive, pishinat dhe zonat e skive janë të mbyllura.

Shkollat ​​janë gjithashtu të mbyllura deri në të paktën 4 prill dhe shumica e vendkalimeve kufitare janë mbyllur, përcjell tutje albinfo.ch.

Të gjithëve u kërkohet të qëndrojnë brenda, të praktikojnë ‘distancimin shoqëror’ dhe të ndjekin rekomandimet e higjenës së FOPH-it, siç janë larja e shpeshtë e duarve. Didier Pittet, drejtuesi i shërbimit të parandalimit të infeksionit në Spitalin Universitar të Gjenevës (HUG) tha për televizionin RTS se numri i infeksioneve vazhdon të rritet sepse masat e izolimit nuk ishin urdhëruar nga Këshilli Federativ më herët.

Ai gjithashtu tha se “ne nuk do të shohim rezultate pozitive para së paku dy ose tre javë” pasi masat parandaluese u zbatuan më 16 mars. Kjo do të thotë që përmirësimi ka të ngjarë të mos ndodhë para 30 marsit ose më shpejt, dhe mund të duhet më shumë kohë që numri i vdekjeve të stabilizohet.

Si mund ta dinë ekspertët këtë?

Këto parashikime bazohen në atë që ndodhi në Kinë, nga origjina e koronavirusit. Masat e para karantine u futën në Wuhan më 20 janar, përpara se qyteti të mbyllet plotësisht më 23 janar, me 15 të tjerë u mbyllën të nesërmen.

Sondazhet zyrtare tregojnë se numri i personave që shfaqin simptoma filloi të ulet gjashtë ditë pas zbatimit të masave të para, dhe se u deshën disa ditë të tjera që kjo rënie të pasqyrohej në statistikat zyrtare. Shkalla e vdekshmërisë në Kinë filloi të bjerë deri në mes të shkurtit. /albinfo/