Aksion i gjerë policor në Gjermani, në shënjestër shtetasit nga Ballkani

170 oficerë të Policisë federale gjerrmane janë mobilizuar që nga ora 06.00 e mëngjesit të djeshëm kundër një bande kriminale, ndërkombëtare që është specializuar në trafikimin e të huajve në Gjermani

Në të gjithë qytetin e Berlinit, gjithsej janë bastisur njëmbëdhjetë objekte për nëntë të dyshuar, përfshirë pronarin e një restoranti grek.

Reklame

Janë kontrolluar edhe objektet në rrethet Tempelhof-Schöneberg, Neukölln, Treptow-Köpenick, Lichtenberg dhe Steglitz-Zehlendorf.

Një urdhërarresti u ekzekutua kundër një shqiptari 38-vjeçar në apartamentin në ëedding, tha një zëdhënës i policisë federale të mërkurën në mëngjes, informon Shtegu.com. Në banesën e të dyshuarit, zyrtarët takuan katër persona, për të cilët besohet se janë trafikantë. Katër persona të tjerë pa leje qëndrimi të vlefshme u gjetën në një apartament tjetër.

Hetuesit siguruan prova të gjera, përfshirë dokumente të ndryshme, telefona celularë dhe transportues të të dhënave, si dhe dokumente false të identitetit. Zyrtarët konfiskuan gjithashtu rreth 124,000 euro para të gatshme. Pasaportat dhe dokumentet u kontrolluan për origjinalitetin nga specialistë në vend.

“Mbi të gjitha, ne jemi në kërkim të provave që të jemi në gjendje të hedhim prapa me ligj grupin e personave”, tha një zëdhënës për policinë federale në mëngjes.

Sipas informatave të “Bild”, anëtarët e bandës dyshohet se vijnë nga disa shtete, përfshirë Greqinë, Maqedoninë e Veriut, Kosovën, Shqipërinë, por edhe Gjermaninë.

Mashtrimi i tyre: kryesisht shqiptarët erdhën në Gjermani si turistë nga distanca të gjata me autobusë dhe avionë. Këtu, banda u siguronte leje të falsifikuara greke ose italiane – sa më mirë të falsifikoheshin, aq më shumë punëtorët duhej të paguanin për to.

Çmimet për pasaportë të rreme duhet të kenë qenë midis 300 dhe 4000 euro.

Kontakti i parë me bandën shpesh është krijuar përmes agjencive lokale të udhëtimit, informon Shtegu.com. Për më tepër, të dyshuarit nga Berlini me sa duket siguruan edhe apartamente në të cilat punëtorët gjetën strehim të përkohshëm.

Të paktën 16 hetime janë regjistruar nga autoriteti, të cilat i janë caktuar bandës. Zyrtarët shpresojnë të jenë në gjendje të hetojnë 60 raste të tjera për bandën. Nga Berlini kontrabandistët udhëtonin kryesisht me avion përmes aeroporteve të Berlinit për në Irlandë dhe prej andej nëpër kantieret, në të gjitha pjesët e Britanisë së Madhe.