Allegri tregon si do t’i ndalojë nesër Mbappen, Neymarin dhe Messin

Trajneri i Juventusit, Max Allegri, e pranon se Paul Pogba nuk do të kthehet para janarit dhe tregon se si Zonja e Vjetër do të përballet me Kylian Mbappe, Neymar dhe Leo Messi.

Bianconerët do ta vizitojnë PSG-në në ndeshjen hapëse të Grupit H të Champions League nesër.

“Është e vështirë ta shohësh Pogban në fushë përpara janarit”, tha Allegri gjatë konferencës së tij për shtyp para ndeshjes.

“Më pëlqen të jem realist dhe tani duhet të mendojmë për Champions League dhe më pas Salernitana. Nuk e di nëse ai do të luajë në Kupën e Botës, por nuk është problemi im, e di se ai do të kthehet në janar për Juventusin”.

Angel Di Maria është përjashtuar nga ndeshja e nesërme. Ai ishte rikthyer nga një dëmtim të shtunën, duke luajtur në pjesën e parë kundër Fiorentinës, transmeton Klankosova.tv.

“Di Maria ishte në dispozicion të shtunën, kështu që ai luajti. Nuk doja të rrezikoja për ndeshjen me PSG-në, ka shumë ndeshje dhe do të kishte qenë e kotë”, shpjegoi Allegri.

“Nesër fillojmë fazën e grupeve, na duhen 10 pikë për t’u kualifikuar. Ne përballemi me një ekip të jashtëzakonshëm, favoritin nr. 1 për të fituar Ligën e Kampionëve. Objektivi ynë është të jemi në nivelin e tyre, Juventus do të luajë një lojë të shkëlqyer teknikisht, do të jetë një ndeshje argëtuese”.

“Duhet të bëjmë hap pas hapi, duhet të punojmë dhe të përmirësohemi. Ju nuk fitoni tituj tani, është koha për të punuar për t’u përmirësuar”.

“Nesër kthehen Bonucci, Rabiot dhe Vlahovic. Perin do të fillojë. Këta të katër me siguri do të jenë në fushë. Unë duhet të vendos për të tjerët. Më duhet të vlerësoj Alex Sandro dhe Paredes”.

Allegri tha të dielën se Juventusi duhet të jetë realist dhe se kundërshtari i tyre i drejtpërdrejtë në grup është Benfica.

“Nuk thashë se nuk dua të fitoj kundër PSG”, sqaroi Allegri.

“Nesër do të përballemi me një skuadër të fortë dhe do të jetë vendimtare që ta trajtojmë mirë topin. Ata kanë aq shumë teknikë sa duhet të punojmë mirë.

“Neymar, Mbappé dhe Messi janë aq të fortë sa e gjejnë pozicionin lehtësisht. Ne duhet të jemi në gjendje t’i ndalojmë ata kur nuk e kemi topin, por edhe kur e kemi, dhe do ta bëjmë”

Juventusi është përballur me eliminimin nga raundi i 16-të i Ligës së Kampionëve në tre vitet e fundit.

Ata arritën në finale dy herë gjatë periudhës së parë të Allegrit në klub, në 2015 dhe 2017, duke humbur ndaj Barcelonës dhe Real Madridit.

Herën e fundit që ata e ngritën kupën ishte në vitin 1996, me Marcello Lippi në krye.