Arrihet marrëveshja, zgjedhje më 15 Korrik

Macedonian Prime Minister Zoran Zaev gives a press conference in Skopje on October 19, 2019. - North Macedonia's prime minister on Saturday called for early elections after the European Union failed to open membership talks for his Balkan state, which had been the key goal of his administration. (Photo by Robert ATANASOVSKI / AFP) (Photo by ROBERT ATANASOVSKI/AFP via Getty Images)

Kryetari i LSDM’së, Zoran Zaev sapo konfirmoi se kanë lëshuar pe dhe kanë pranuar propozimin e Mickoskit për zgjedhje në mes të korrikut.

“Pranojmë me përgjegjësi që zgjedhjet të mbahen më 15 Korrik. Kjo të jetë data e vetme dhe e fundit për mbajtjen e zgjedhjeve. Deshën në mes të korrikut, ja le të urdhërojnë”, tha mes tjerash Zaev.

Reklame

Zaev konfirmoi se e ka kontaktuar edhe liderin e opozitës maqedonase, Hristijan Mickoskin me të cilin janë marre vesh që 15 korriku të jetë dita e zgjedhjeve.