Barcelona mori ofertën më të madhe të sponsorizimit në historinë e futbollit

Barcelona mund të jetë duke kaluar një moment delikat në aspektin sportiv dhe ekonomik, por forca e markës nuk është e mjerueshme dhe sipas gazetës katalanase Sport, klubi mori ofertën më të madhe të sponsorizimit në historinë e futbollit.

Si klubi sportiv me më shumë ndjekës në planetin e mediave sociale (në përgjithësi në Twitter, Facebook, Instagram dhe platforma të tjera), Barça vazhdon të jetë një atraksion i madh për shumë kompani shumëkombëshe që kërkojnë të bashkëpunojnë me ekipin Blaugrana.

Reklame

Për momentin, gjashtë muaj para skadimit të dy marrëveshjeve më të rëndësishme të sponsorizimit që klubi ka për fanellën (Rakuten dhe Beko), Barça ka në tryezë ofertën më të madhe të sponsorizimit në historinë e futbollit, pretendon Sport.

Kompania amerikane VeganNation ka negociuar me Barcelonën që nga nëntori dhe në lojë është edhe gjiganti aziatik Tencent, kompania më e madhe e teknologjisë në botë.

Nuk specifikohen detaje, por Sport bën të ditur se këto janë shuma që nuk janë paguar asnjëherë në industrinë e futbollit, të cilat mund t’i japin fund borxhit të Barcelonës. Duket se ka një rrugëdalje nga kriza e gjigantit katalanas dhe Barcelonën do ta shohim në një dritë të dallueshme që nga vera, duke përfshirë edhe transferimet e mëdha si ajo e Erling Holland, që paralajmërohet.