Befasuese, Dortmund përfshin një 15 vjeçar në skuadrën e Ligës së Kampionëve

DORTMUND, GERMANY - SEPTEMBER 19: (BILD ZEITUNG OUT) Jadon Sancho of Borussia Dortmund speaks with Erling Haaland of Borussia Dortmund who takes the penalty during the Bundesliga match between Borussia Dortmund and Borussia Moenchengladbach at Signal Iduna Park on September 19, 2020 in Dortmund, Germany. Fans are set to return to Bundesliga stadiums in Germany despite to the ongoing Coronavirus Pandemic. Up to 20% of stadium's capacity are allowed to be filled. Final decisions are left to local health authorities and are subject to club's hygiene concepts and the infection numbers in the corresponding region. (Photo by Alex Gottschalk/DeFodi Images via Getty Images)
Advertisment

Borussia Dortmund ka përfshirë 15-vjeçarin Youssoufa Moukoko në skuadër për Ligën e Kampionëve.

Sulmuesi i ri tashmë ishte përfshirë në listën B, e cila përfshin futbollistë të rinj nga shkolla e klubit.

Reklame

Kamerunasi i natyralizuar konsiderohet si një nga talentet më të mëdhenj në botë. Në moshën 12 vjeç, ai luajti për ekipin U-17 për “milionerët”.

Në sezonin e kaluar ai ishte golashënuesi më i mirë në Gjermani për skuadrat U-19 me 34 gola në 20 ndeshje, dhe ai gjithashtu kishte 10 asistime.

Moukoko do të marrë leje për të bërë debutimin e tij për Borussia Dortmund pas 20 nëntorit, kur të mbushë 16 vjeç, dhe klubi do të llogarisë tek ai në Ligën e Kampionëve.

DORTMUND, GERMANY – JUNE 10: Youssoufa Moukoko of Dortmund celebrates scoring the 2:0 goal during the U17 – B Juniors match between Borussia Dortmund U17 and Bayer Leverkusen U17 on June 10, 2018 in Dortmund, Germany. (Photo by Mika Volkmann/Bongarts/Getty Images)