Biden teston se sa mund ta rrisë presionin ndaj Putinit

Presidenti Joe Biden është zotuar të rrisë edhe më shumë presionin ndaj Vladimir Putinit, ndërsa lideri rus është i vendosur për të nxjerrë në pah potencialin e armëve të tij bërthamore, shkruan CNN.

Biden bëri thirrje për një grumbullim marramendës prej 33 miliardë dollarësh armësh dhe ndihmë për Kievin në një hap tjetër të jashtëzakonshëm që zgjeroi përfshirjen e SHBA në luftë.

Reklame

Qëndrimi i Amerikës në ofrimin e një vendi të tretë me atë nivel ndihme për të goditur rivalin e superfuqisë bërthamore të SHBA-së do të kishte qenë i paimagjinueshëm përpara pushtimit, veçanërisht duke pasur parasysh dëshirën e Biden për të shmangur një përplasje të drejtpërdrejtë me Moskën.

Roli i SHBA-së – në pararojën e një fronti të gjerë perëndimor kundër Putinit, i cili po rezulton në humbje të mëdha për ushtrinë ruse – po ngre sërish pikëpyetje se sa larg mund të shtyhet njeriu i fortë i Kremlinit përpara se të reagojë.

Fakti që tani ka njohuri publike për inteligjencën e vlefshme që Perëndimi po i ofron Ukrainës, duket se rrit rrezikun që Putini mund të poshtërohet dhe mund të veprojë në një mënyrë që mund të shkaktojë një përshkallëzim të rrezikshëm.

Ky realitet do të thotë se Biden është nën një presion të madh për të llogaritur se sa larg duhet të shkojë në Ukrainë pa kaluar linjat e kuqe që Putin as i ka identifikuar, as mund të mos i ketë vendosur as në mendjen e tij, për të shmangur një rrëshqitje katastrofike drejt luftës.

Kjo lojë në hije midis Uashingtonit dhe Moskës po shpaloset në një sfond luftimesh të egra në Ukrainën lindore dhe jugore. Në mizorinë e fundit, rreth 60 persona dyshohet se kanë vdekur pasi një avion rus hodhi një bombë në një shkollë në Luhansk, ku civilët ishin strehuar të shtunën pasdite.

Kjo masakër, tipike e një modeli të pamëshirshëm sulmesh nga forcat ruse ndaj civilëve, nënvizoi paralajmërimin kthjellues nga drejtori i CIA-s Bill Burns për rreziqet e një faze të re të luftës.

Burns tha gjithashtu se ndërsa SHBA nuk po sheh asnjë provë deri më tani se Rusia po mobilizon armë bërthamore taktike më të vogla për përdorim në Ukrainë, mundësia që ajo mund të kërkojë ta bëjë këtë nuk mund të hidhet poshtë.

Ky realitet e bën paradën e Ditës së Fitores, veçanërisht simbolike dhe vëzhguesit perëndimorë presin të analizojnë retorikën e Putinit për të dhëna se si do të zhvillohet lufta në Ukrainë. Festimi zakonisht i lejon Putinit të shfaqë shembuj të arsenalit të tij raketor të aftë bërthamor — një spektakël që do të ketë implikime veçanërisht rrëqethëse këtë vit.