Bilanci botëror, dje më shumë vi ktima nga koronavirusi kishte jasht Kinës

Ditën e djeshme, numri i vd ekjeve në territorin e Kinës nga koronavirusi u rrit me 44. Prej tyre, 41 ishin në provincën Hubei, epiqendrën e shpërthimit të virusit.

Ndërkohë, jashtë Kinës ka pasur 70 vd ekje të raportuara, duke e rritur numrin global të viktimave në 2 859.

Reklame

Në një kohë kur njerëzimi gjendet nën ethet e një virusi që duket se po gjen dita ditës përherë e më shumë shtrirje, Kina numëron 2 788 të vd ekur dhe 78 832 raste; Koreja e Jugut 13 vi ktima dhe 2 022 raste,

Italia 17 vi ktima dhe 655 të prekur, Japonia 214 të infektuar dhe 5 të vd ekur, Irani 245 të prekur dhe 26 vi ktima, Hong Kongu 93 raste dhe 2 të vd ekur, SHBA 60 raste, Kuvajti 43 raste, Tailanda 40, Bahreini 33, Tajvani 34, Gjermania 49.