Borë në Bosnjë dhe Hercegovinë, pritet edhe në Maqedoni

Bora e parë tashmë ka rënë në Austri dhe Itali, por edhe në Bosnjë dhe Hercegovinë. Në ditët e mëparshme, kishte shumë shi në BeH, i cili në vendet më të larta, dmth në malet Bjelasnica dhe Jahorina, u kthye në dëborë.

Instituti Federal Hidrometeorologjik njoftoi sot kryesisht mot me vranësira, shi në Hercegovinë, zonat qendrore dhe lindore dhe dëborë në majat e maleve.

Reklame

Sot në Maqedoni, nën ndikimin e aktivitetit ciklon, moti është kryesisht i vranët me reshje shiu që do të jetë intensiv në shumë vende. Vjen nga periudha e pasdites me mot të ftohtë dhe temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 24 gradë.

Sidoqoftë, do të ketë një rënie të temperaturave minimale, dhe sipas meteorologëve, nuk përjashtohet mundësia që bora e parë të bjerë në male. FLAKA