Boris Johnson paralajmëron se ka ‘shenja të një valë të dyte’ të coronavirusit në Evropë

Boris Johnson paralajmëroi sot se ka ‘shenja të një vale të dytë’ të coronavirusit në Evropë ndërsa mbrojti vendimin e Britanisë së Madhe për të vendosur përsëri rregullat e karantinës në udhëtimet spanjolle.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vendimi i Britanisë për të hequr Spanjën nga lista e sigurt e udhëtimit ka ngjallur një “luftë diplomatike” midis Madridit dhe Londrës.

Reklame

Kryeministri Spanjoll, Pedro Sanchez, tha se ndalimi nga Mbretëria e Bashkuar për të gjithë udhëtimet jo thelbësore në Spanjë është një ‘gabim’ dhe është ‘i padrejtë’.

Por z. Johnson këmbënguli këtë mëngjes se Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar duhet të veprojë shpejt për t’iu përgjigjur atyre që beson se janë kërcënime për luftën e brendshme kundër coronavirusit.

Ai tha: “Ajo që duhet të bëjmë është të bëjmë një veprim të shpejtë dhe vendimtar, kur mendojmë se rreziqet kanë filluar të flluskojnë përsëri”.

“Le të jemi plotësisht të qartë për atë që po ndodh në Evropë, në mesin e disa miqve tanë evropianë, kam frikë se kemi filluar të shihni në disa vende shenjat e një vale të dytë të pandemisë”.

Ndërkohë, zoti Johnson këmbënguli se u takon individëve të vendosin nëse do të udhëtojnë jashtë, gjatë kësaj vere mes pasigurisë në rritje. /Telegrafi/