Brazili do të përdorë vaksinën kineze kundër Covidit

Advertisment

Autoritetet e shëndetësisë në Brazil kanë njoftuat se po planifikojnë që të përdorin vaksinën kineze kundër pandemisë COVID-19. Mësohet se kjo vaksinë do të përdoret si pjesë të programit për imunitetin kombëtar.

Guvernatori i Sao Paolos tha se qeveria federale është dakordësuar që të blejë 46 milionë doza të vaksinës CoronaVac.

Reklame

Ai tha gjithashtu se programi i imunitetit kombëtar do të nisë në janar të vitit 2021, duke e bërë Brazilin vendin e parë në botë që bën një përpjekje të këtyre përmasave për të luftuar pandeminë.

Brazili mbetet një nga vendet më të goditura nga koronavirusi me gati 5,3 milionë raste të konfirmuara dhe qëndron në vend të tretë pas SHBA dhe Indisë për nga numri i viktimave, me 155 mijë të vdekur deri më tani.

Gjithashtu vendi i Amerikës Latine po synon të sigurojë një vaksinë të krijuar nga Universiteti i Oxfordit në Angli dhe AstraZeneca.