Bundesliga nis sezonin për të shpëtuar 13 klube nga falimentimi

LEVERKUSEN, GERMANY - APRIL 06: .Mitchell Weiser (R) of Leverkusen in action during the Bundesliga match between Bayer 04 Leverkusen and RB Leipzig at BayArena on April 6, 2019 in Leverkusen, Germany. (Photo by Lukas Schulze/Bundesliga/DFL via Getty Images )

Gjermania ka shënuar rezultate më të mira në luftën kundër “COVID-19”, duke pasur një menaxhim më të mirë se sa shumica e vendeve tjera të Evropës. Në këtë vend, pritet shumë shpejtë të lehtësohen masat e vendosura nga qeveria, gjë që do të nënkuptonte rikthimin e shpejt të futbollit.

Bundesliga është e gatshme të rifillojë qysh më 9 maj, shumë më herët se secila nga katër ligat tjera të forta të Evropës. Qeveria gjermane është e vetëdijshëm për humbjet financiare të klubeve dhe pritet të aprovojë vendimin e Bundesligës.

13 nga 36 klubet e Bundesligës dhe Bundesliga 1 mund të falimentojnë nëse sezoni nuk fillon së shpejti. Mirëpo në vazhdimin e sezonit, tifozët nuk do të lejohen në stadiume, dhe brenda tij gjatë një ndeshje do të jenë një maksimum 322 persona, përfshirë stafin e nevojshëm.

Së fundit Bundesliga ka porositur 22 mijë teste për COVID-19, me lojtarët që do të testohen vazhdimisht në stërvitje dhe para ndeshjeve.