Dembele te Barcelona ishte një “turist” i paguar 140 mln euro

Aventura e Ousmane Dembélé te Barcelona përfundon në mënyrën më të keqe të mundshme. Katër vite e gjysmë që në bilanc nuk shlyejnë investimin e madh që kompania bëri në vitin 2017. E mbyll me 129 ndeshje, 31 gola dhe 5 tituj të fituar, disa prej të cilëve me një rol margjinal. Një parantezë, ajo e anësorit sulmues në Katalonjë, plot rënie dhe hije.

PAS NEYMAR-it – Në panik të plotë pas shitjes së Neymar, Barcelona e gjeti veten me 220 milionë euro nga shitja e asit brazilian, por me nevojën për të kandiduar menjëherë për t’u përballur duke u përpjekur për të marrë një kampion që ishte edhe mediatik, pas ngecjes në terma të imazhit.

Reklame

Zgjedhja e parë ishte Coutinho, ai do të mbërrijë 6 muaj më vonë. Dhe këtu është kthimi i menaxhmentit ndaj francezit, i cili pati një ndikim të rëndësishëm te Borussia Dortmund që në vitin e parë, aq sa fitoi çmimin fillestar të vitit.

Ai është shumë i shpejtë, godet me të djathtën dhe të majtën me saktësi dhe lehtësi të barabartë, është i ri dhe për këtë arsye mund të investohet tek ai: 100 milionë plus 40 bonuse, kontratë pesëvjeçare për lojtarin, klauzola e lirimit prej 400 milionësh. Duke pasur parasysh klauzolën e mëparshme të Neymar, nuk i dihet kurrë.

SHUMË LËNDIME – Te Dortmund ai kishte luajtur praktikisht gjatë gjithë kohës, 32 nga 34 ndeshjet e Bundesligës, duke anashkaluar një ndeshje për shkak të pezullimit dhe në një tjetër në stol për shkak të zgjedhjes teknike.

Në Barcelonë skenari ndryshon menjëherë: ai paraqitet duke kryer një asistim në derbin kundër Espanyolit dhe në ndeshjen e dytë ai tashmë dëmtohet.

Do të kthehet pas 4 muajsh. Do të jetë i pari i një serie shumë të gjatë dëmtimesh, pothuajse qesharake: janë 102 ndeshje të humbura, 695 ditë pushim, 15 lëndime, përfshirë Covid-19. Ai luan pak a shumë rregullisht në sezonin e dytë dhe të katërt, ndërsa në 209/20 praktikisht nuk është parë kurrë: 5 paraqitje në ligë.

BIG MAC DHE PLAYSTATION – Mungesa e profesionalizmit të lojtarit është theksuar vitet e fundit: ushqim i padëshiruar dhe videolojëra deri në orët e vona të natës, me vonesa në stërvitje.

Ata e kanë parë shpesh të shkojë te McDonald’s pranë terrenit të stërvitjes me Mercedesin e tij të shndritshëm, ndërsa mjeku social që mbërriti një ditë në shtëpinë e tij gjeti kaos, mes kartonave me pica të shpërndara përreth dhe miqve që flinin në mes të ditës.

Barcelona u përpoq të kandidonte për t’u mbrojtur duke punësuar një kuzhinier për të. Pastaj një tjetër, pastaj një tjetër. Të gjitha të refuzuara nga lojtari. “Disa prej nesh i kanë thënë Ousmane se ai duhet të kuptojë se është i privilegjuar, ne jemi të gjithë që luajmë në Barça. Ai duhet të fokusohet në futboll dhe të jetë më i përgjegjshëm në disa gjëra,” tha Luis Suarez për të.

Në katër vjet e gjysmë, Dembélé praktikisht nuk është parë kurrë të flitet spanjisht, jo saktësisht gjuha më e ndërlikuar në botë për dikë si Dembélé që flet një gjuhë neolatine.