Deri në verën e këtij viti, Zvicra do t’i vaksinojë të gjithë

Advertisment

Shteti zviceran pretendon se ka për t’i vaksinuar të gjithë deri në verën e këtij viti.

Pas një fillimi të ngadaltë, fushata e vaksinimit Covid-19 e Zvicrës po merr shtrirje, thuhet nga autoritetet shëndetësore, me synimin për të vaksinuar këdo që dëshiron deri në verë. Por qasja e saj shumë e decentralizuar sjell sfida. Pavarësisht kësaj, deri në verën e 2021 do të ketë statistika të mira vaksinimi.

Reklame

Ani pse procesi nuk ka shkuar aq mirë për të gjithë, javët e para të fushatës së vaksinave u mbushën me linja telefonike të bllokuara, defekte teknike dhe një publik i irrituar, duke pyetur pse disa pjesë të vendit po fillonin më shpejt se të tjerët.

Një muaj pas vaksinimit të parë Covid-19 në Zvicër, ende nuk ka një pamje të plotë në të gjithë vendin. Shifrat fillestare tregojnë se rreth 110,000 doza janë administruar që nga 18 janari (1.27% e popullsisë). Deri në fund të muajit, qeveria synon të arrijë 4% të popullsisë, që është më pak se ajo që Izraeli, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Mbretëria e Bashkuar kanë arritur të inokulojnë tashmë.

Autoritetet federale kanë siguruar një publik të padurueshëm se janë në rrugën e duhur për të vaksinuar këdo që dëshiron (vlerësuar 6 milionë njerëz) deri në fund të qershorit. Pak kohë më pare Zvicra autorizoi vaksinën Moderna – vaksina e dytë pas Pfizer / BioNtech.

Vendi tani përballet me detyrën e frikshme për të rregulluar problemet ekzistuese, ndërsa masivisht duhet të mirret vaksinimin. Pothuajse 170.000 njerëz në Zvicër tashmë janë vaksinuar kundër Covid-19. /Albinfo.ch