Doktori Amerikan: Personat me mbipeshë më të rrezikuar nga Koronavirusi

Pacientët me koronavirus të cilët janë obez raportohet se janë më shumë të rrezikuar me këtë virus.

Doktor Stefan de Hert, ish-president i Shoqatës Evropiane të Anesteziologjisë, tha që mbipesha ishte një nga faktorët më të zakonshëm të rrezikut midis pacientëve të pranuar në njësitë e kujdesit intensiv në Itali, njoftoi Metro UK, përcjell Gazeta Insajderi.

“Mosha mesatare e të gjithë pacientëve me COVID-19 është 70 vjet, dhe një nga faktorët kryesorë të rrezikut për pranimin në kujdesin intensiv është mbipesha,” ka thënë doktori, De Hert.

Zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se mbipesha mund të dobësojë sistemin imunitar të trupit dhe të rrisë inflamacionin, gjë që e bën më të vështirë trupin të luftojë mikrobet, raporti i daljes.

Pesha shtesë gjithashtu mund të bëjë presion në mushkëri, duke rritur rrezikun e komplikimeve të koronavirusit, thuhet në raport.

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu ka parë që mbipesha luan një rol në raste të rënda të COVID-19 pasi të dhënat e reja zbuluan se gati dy të tretat e pacientëve që kërkojnë kujdes kritik ishin mbipesha, njoftoi Metro UK.

Qendra Kombëtare e Auditimit dhe Kërkimit e Shërbimit Kombëtar të Shëndetit lëshoi ​​një studim që zbuloi se 127 nga 196 raste në ICU ishin mbipeshë, sipas raportit.

Nga pacientët me sëmundje kritike, ishin 71 që kishin një BMI prej 30 ose më të lartë, i cili konsiderohet i trashë, thuhet në studim.

Gjetjet e reja vijnë pasi virusi është përhapur në më shumë se 487,000 njerëz në të gjithë botën, sipas shifrave të fundit nga Universiteti Johns Hopkins. /Insajderi.com