Donald Trump e do Putin në grup/ Europa i mbyll derën Rusisë, ja vendimi i fundit

Bashkimi Europian nuk mendon se Rusia duhet të ribashkohet në G7. BE “konsideron se formati G7 është një kornizë jetike shumëpalëshe midis vendeve të udhëhequr nga vlera të përbashkëta, interesa dhe angazhime”, tha diplomati i lartë i bllokut, Josep Borrell, të martën gjatë një konference shtypi virtuale se si buxheti i ardhshëm i BE-së do të ketë një ndikim mbi politikën e jashtme.

Pjesëmarrja e Moskës në atë që ishte G8 u “pezullua derisa Rusia të ndryshojë kursin dhe mjedisi e lejon një G8, përsëri, [të] ketë një diskutim domethënës dhe ky nuk është aktualisht rasti,” tha Borrell, një ish-ministër i jashtëm spanjoll.

Reklame

ShBA aktualisht mban presidencën e grupit të shtatë vendeve të industrializuara, i cili gjithashtu përfshin Gjermaninë, Francën, Italinë, Anglinë, Kanadanë dhe Japoninë. Rusia u pezullua në mars 2014 pas aneksimit të Krimesë. Ai u bashkua me klubin në vitin 1998.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha në fundjavë se ai do të shtyjë samitin vjetor të G7 deri në shtator dhe se ai planifikoi të ftojë katër vende jo anëtare, përfshirë Rusinë. Njoftimi i tij bëri që SHBA dhe Kanada të shprehin kundërshtim ndaj çdo ripranimi të mundshëm të Moskës.

Trump ka hedhur më parë idenë për t’i kërkuar Rusisë të ribashkohet, por miratimi i anëtarëve të tjerë do të kërkohej që kjo të ndodhte, tha Borrell. “Unë gjithashtu do të doja të theksoja faktin se prerogativë e karriges së G7, në këtë rast Shtetet e Bashkuara … është që të lëshojë ftesa dhe ftesat pasqyrojnë përparësitë e të ftuarit”, tha ai.

“Por ndryshimi i anëtarësisë ose ndryshimi i formatit mbi një bazë të përhershme nuk është prerogativë e karriges së G7”. Trump kishte dashur të mbajë G7 në Uashington më vonë këtë muaj. Javën e kaluar, Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk do të marrë pjesë për shkak të pandemisë koronavirus.

“Ndërsa sot, duke marrë parasysh situatën e përgjithshme të pandemisë, ajo nuk mund të pajtohet me pjesëmarrjen e saj personale, në një udhëtim në Uashington”, tha zëdhënësi i Merkel për Politico.eu.