Dritan Abazoviç: Kam gabuar që kam thënë së prindërit e Skënderbeut ishin serb. Unë jam krenar që jam shqiptar!

Advertisment

Shqiptar më i famshëm në Mal të Zi, Dritan Abazoviç, në një televizion ka kërkuar falje publike për deklaratën rreth Skënderbeut, për të cilin kishte thënë se nëna dhe babai i Skënderbeu ishte serb.

“Unë kam gabuar që kam thënë së prindërit e Skënderbeut janë serb, ishte një llapsus dhe kërkoi falje publike dhe jam krenar që jam shqiptar”, thotë Abazoviç gjatë një interviste në një televizion.

Reklame

Më herët, mediat serbe rikthyen në mënyrë të cunguar deklaratat e tij në lidhje me vendosjen e një busti të Skëndërbeut në Ulqin si edhe prejardhjes së heroit tonë kombëtar.

Më vonë, Abazoviç shpjegoi se nuk kishte thënë se familja e Skëndërbeut ishte serbe dhe se do ta dëshironte një bust të tijin në Ulqin, edhe pse më mirë do të ishte vendosja e përmendoreve të tjera. Për më shumë shikojeni videon e plotë:

 

E vërteta rreth emisionit dhe Skenderbeut, Dritan Abazi prononcohet.

Gepostet von Shkodra nder Shekuj am Mittwoch, 2. September 2020