Dy rryma të ftohta polare drejt Ballkanit brenda javës, publikohen pamjet

Vendi jonë do të përshkohet nga dy valë të ftohta brenda javës. Meteorologët grekë publikuan pamjet masës së madhe të të ftohtit polar që do kalojë në rajonin e Ballkanit ditën e nesërme dhe në fundjavë. Nga dita e nesërme do të shfaqen ngricat dhe të premten temperaturat do të pësojnë rritje.

Një valë e dytë e ftohtë polare do kalojë në fundjavë ku do të ketë reshje dëbore jo vetëm në zonat malore, por dhe në ato bregdetare. Kjo rrymë e ftohtë do vijë nga Poli i Veriut dhe do kalojë në Rusi, Poloni dhe më tej do i drejtohet Ballkanit. Qarkullimi i saj do të vazhdojë deri të mërkurën e ardhshme.

Reklame