E FUNDIT/ 913 raste të reja me koronavirus , 16 të vd ekur në Maqedoni

epa08829045 Man wearing protective mask,walks in front of a COVID-19 center at the University Clinic for Infectious Diseases in Skopje, Republic of North Macedonia, 19 November 2020. Due to the high number of COVID-19 cases the authorities in the country are considering new measures to restrain the disease. North Macedonia is one of the worst in Europe in deaths per capita, having 1397 people who died, with population of two millions, until 18 November 2020 with the symptoms of COVID-19 since the start of the pandemic. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 3707 testime të realizuara, 913 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin korona.

Shkup – 440, Prilep – 64, Kavadarc – 50, Kumanovë – 45, Tetovë – 35, Gjevgjeli – 33, Negotinë – 31, Gostivar – 29, Ohër – 26, Veles – 24, Manastir – 24, Strumicë – 21, Krushevë – 11 , Koçan – 10, Kriva Pallankë – 10, Resnjë – 7, Strugë – 6, Sveti Nikollë – 6, Kërçovë – 5, Demir Kapi – 5, Shtip – 4, Radovish – 4, Bogdanc – 4, Demir Hisar – 4, Dellçevë – 3, Berovë – 3, Vallandovë – 3, Dojran – 2, Probishtipi – 1, Vinic – 1, Makedonski Brod – 1 dhe Pehçevë – 1.

Instituti i Shëndetit Publik në 24 orët e fundit ka regjistruar 351 pacientë të shëruar ndërsa 16 e kanë humbur betejën me Covid-19.