E turpshme: Infermieri shqiptar i vjedh kartën e bankomatit pacientit që vd iq nga koronavirusi

Advertisment

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Itali, ku një infermier shqiptar është kapur në flagrancë gjatë vjedhjes së një pacienti që kishte vd ekur nga coronavirusi.

Infermieri 41-vjeçar me banim në Boltiere i vodhi kartën e bankomatit një 66-vjeçari të prekur nga Covid-19, duke ia zbrazur më pas të gjithë llogarinë.

Reklame

Sipas autoriteteve italiane ngjarja e shëmtuar ndodhi në 13 mars, dhe shqiptari arriti të marrë plot 6,000 euro nga llogaria e të ndjerit.

Në pr anga është vënë edhe e fejuara e infermierit shqiptar, një 21-vjeçare. Gjendja e pacientit me coronavirus u rëndua në 16 mars, ndërsa në 18 prill ai ndërroi jetë.

Ishin familjarët e vik timës ata që vunë re mungesën e parave dhe denoncuan në rajonin policor Romano di Lombardia (Bergamo).
“Një histori e shëmtuar, në një moment tr agjik, një abu zim i kryer ndaj një vik time të pafuqishëm” e komentoi ngjarjen komandanti i policisë lokale.