Edhe ministri francez i kulturës preket nga koronavirusi

epa07769815 French Culture Minister Franck Riester arrives at the Saint-Sulpice church for the funeral of the French director Jean-Pierre Mocky, in Paris, France, 12 August 2019. Mocky died at the age of 86 in Paris on 08 August. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON (MaxPPP TagID: epalivefour226386.jpg) [Photo via MaxPPP]

Ministri francez i Kulturës, Franck Riester rezultoi pozitiv me koronavirusin e ri, bëri të ditur sot kabineti i tij, duke theksuar se ai është në formë të mirë dhe ndodhet aktualisht në shtëpinë e tij në Paris.

“Sot, ministri rezultoi pozitiv gjatë testit të bërë, pas shfaqjes së simptomave”, tha kabineti, duke përmendur se Riester kishte kaluar disa ditë në Asamblenë Kombëtare, javën e kaluar, ku edhe u konfirmuan shumë raste.

Reklame

Zyra e kryeministrit theksoi se rregullat për ministrat janë të njëjta si për të gjithë francezët.

Pesë deputetë dhe dy anëtarë të stafit të Asamblesë Kombëtare janë infektuar me COVID 19, përfshirë dy zyrtarë të zgjedhur, që morën pjesë në mbledhjet e Komisionit për Çështjet e Kulturës.