Edhe youtube pezullon llogarinë e Trumpit

Kompania YouTube tha se ka pezulluar kanalin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për shkak të shkeljes së rregullave kundër nxitjes së dhu nës.

Kompania në pronësi të Google u bashkua me platformat e tjera kryesore të mediave sociale në ndalimin e llogarive të presidentit në largim, pas su lmit vde kjeprurës kundër Kongresit të SHBA-së, javën e kaluar në Uashington nga një turmë pro-Trump.

Reklame

“Në vazhdën e shqetësimeve në lidhje me potencialin e vazhdueshëm të dhu nës, ne heqëm përmbajtjen e re të ngarkuar në kanalin e Donald J. Trump për shkak të shkeljes së rregullave tona”, tha YouTube në një deklaratë më 12 Janar.

Kanali tani është “ndaluar përkohësisht nga ngarkimi i përmbajtjes së re për një” minimum “prej 7 ditësh”, thuhet në deklaratë.

Platforma për shpërndarjen e videove gjithashtu tha se do të pezullojë pa afat “mundësinë e komenteve” në kanalin e Trumpit, për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Llogaria e presidentit në YouTube kishte 2.77 milionë ndjekës.

Trump më 6 janar nxiti mijëra mbështetës të tij të marshojnë drejt Kongresit, ku ligjëvënsit ishin mbledhur për të vërtetuar fitoren e presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Më pas, pasuan skena kaotike në të cilat turmat hyn me dhunë në ndërtesë dhe detyruan evakuimin e ligjëvënsve të të dyja dhomave. Su lmi tronditi kombin dhe la të vrarë një oficer policie dhe katër persona të tjerë.

Trump, i cili kishte bërë për javë të tëra pretendime të pabazuara se zgjedhjet ishin vjedhur, fillimisht vlerësoi mbështetësit e tij, por më vonë dënoi dhu nën.
Twitter dhe Facebook që atëherë kanë hequr llogaritë e Trump dhe kanë eleminuar përmbajtjen që mbështetë su lmin. Llogaritë e presidentit u pezulluan edhe nga shërbime si Snapchat dhe Twitch./REL