Emrat e kabinetit qeveritar Hoti, Agim Veliu mund të kthehet në krye të MPB së

Në kohën kur thuhet se LDK-AAK-Nisma dhe minoritetet janë pajtuar për marrëveshjen për bashkëqeverisje, kanë dalë edhe emrat për ministra.

Lidhja Demokratike e Kosovës mund t’i ketë këta ministra: Anton Quni, Besian Mustafa, Arban Abrashi, Lumir Abdixhiku, Armend Zemaj, Vlora Dumoshi. Po ashtu pritet të rikthehet në MPB Agim Veliu i shkarkuar nga ana e Albin Kurtit.
Hykmete Bajrami do të jetë zëvendëskryeministre.

Nga AAK ministra pritet të jenë: Besnik Tahiri, Blerim Kuçi, Selim Selimi dhe Meliza Haradinaj.
Limaj mund të rikthehet si zëvendëskryeministër, njofton KlanKs.

Kryeministër: Avdullah Hoti

Zëvendëskryeministër: Besnik Tahiri (AAK) ,Zëvendëskryeministër: Hykmete Bajrami (LDK) ,Zëvendëskryeministër: Fatmir Limaj (Nisma) ,Zëvendëskryeministër: (Lista Serbe) ,Ministër i Financave: Lumir Abdixhiku (LDK) Ministër i Mbrojtjes: Anton Quni (LDK) ,Ministër i Infrastrukturës: Arban Abrashi (LDK)

Ministër e Kulturës: Vlora Dumoshi (LDK) ,Ministër i Bujqësisë: Armend Zemaj (LDK) ,Ministër i Brendshëm: Agim Veliu (LDK ,Ministër i Integrimeve: Besian Mustafa (LDK) ,Ministria e Shëndetësisē (LDK)

Ministria e Ekonomisë (MEPTINS): Blerim Kuçi (AAK) ,Ministria e Arsimit: Ramë Lika (AAK) ,Ministria e Drejtësisë: Selim Selimi (AAK) ,Meliza Haradinaj- Ministre nga AAK

NISMA do t’i ketë edhe dy ministri, aq sa do t’i ketë edhe Lista Serbe. ,Minoritetet tjera do ta kenë edhe një ministri.