Erdogan dëgjon zërin e njerëzve: Anulon shtetrrethimin e fundjavës

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se ai vendosi të heqë dorë nga prezantimi i një shtetrrethimi gjatë fundjavës për shkak të reagimit të publikut turk, por paralajmëroi bashkatdhetarët e tij për një rritje serioze të numrit të të infektuarve.

Ministria e Brendshme njoftoi një shtetrrethim gjatë fundjavës të hënën, dhe presidenti turk paralajmëroi se numri i çështjeve të reja ishte rritur nga 700 në gati 100 në ditë.

Reklame

“Sidoqoftë, reagimet e qytetarëve për këtë masë na udhëzuan të rishqyrtojmë vendimin dhe të revokojmë shtetrrethimin e shpallur,” tha Erdogan.

Ai u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij që të zbatojnë masat e distancimit shoqëror dhe të marrin parasysh rekomandimet higjienike.