Erdogan nxit industrinë ushtarake: Ja ku renditet Turqia për prodhimin e anijeve luftarake

Advertisment

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të dielën se vendi i tij vazhdon të punojë me vendosmëri në fushën e industrisë ushtarake.

“Industria e dedikuar nuk është një zonë që mund të presë dhe të pësojë ngecje. Kjo është arsyeja pse ne duhet të shkojmë më tej dhe të prodhojmë armë më të përparuara,” tha Erdogan në një fjalim në Stamboll në një ceremoni për të ofruar sisteme të reja detare.

Reklame

Ai theksoi se vendet që nuk janë të forta dhe të pavarura në fushën e mbrojtjes nuk mund të hyjnë në të ardhmen me guxim dhe me besim.

“Ata që janë të mërzitur nga ndikimi dhe fuqia e vendit tonë, po bëjnë gjithçka për të futur Turqinë në kënetën e paqëndrueshmërisë si më parë.

Megjithatë, Turqia vazhdon rrugën duke ndaluar të gjitha sulmet ndaj rendit të saj demokratik dhe ligjor dhe duke bllokuar intrigat e tyre të ndryshme.

Qëllimi ynë është të ndërtojmë një infrastrukturë për zhvillimin dhe prodhimin e një industrie të përkushtuar që në asnjë mënyrë nuk do të varet nga të tjerët në segmentet kryesore,” tha Erdogan.

Ai kujtoi se Turqia aktualisht është një nga dhjetë vendet në botë që hartojnë dhe prodhojnë anijet e tyre luftarake, dhe shtoi se pajisjet e reja ushtarake iu dorëzuan sot Marinës Turke.

“Ne duam të kalojmë në një nivel edhe më të lartë në fushën e industrisë ushtarake për të qenë një vend që jo vetëm përdor dhe konsumon, por edhe ka prodhimin e vet.

Gjithashtu, qëllimi ynë është të arrijmë në një nivel ku forcat tona tokësore, ajrore dhe detare, përfshirë dronet, si dhe automjete detare autonome, të kryejnë detyra së bashku,” shtoi presidenti turk. /tesheshi