Erdogan pas bisedës me Putinin: Duhet ti japim Izraelit një mësim të fortë

Russian President Vladimir Putin, left, and Turkish President Recep Tayyip Erdogan prepare to enter a hall for their talks at the Bocharov Ruchei residence, in Sochi, Russia, Monday, Sept. 17, 2018. The presidents of Russia and Turkey met in the Russian Black Sea resort of Sochi on Monday in a bid to find a diplomatic resolution to the crisis around a rebel-held region in Syria. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool)

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan i ka thënë presidentit rus, Vladimir Putin, se bashkësia ndërkombëtare duhet “t’i japë Izraelit një mësim të fortë dhe parandalues” kundër sjelljes së tij ndaj palestinezëve.

Presidenca e Turqisë njoftoi se të dy liderët biseduan përmes telefonit të mërkurën në lidhje me përshkallëzimin e dhunës mes forcave të Izraelit dhe militantëve palestinezë.

Reklame

Në njoftim thuhet se Erdogan ka bërë presion që Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të ndërhyjë shpejt.

Erdogan i ka thënë Putinit se duhet të merret në konsideratë edhe dërgimi i një force ndërkombëtare për të mbrojtur palestinezët.

Ndërkohë, mijëra njerëz në Stamboll marshuan për të demonstruar kundër sulmeve të Izraelit, pavarësisht masave të pandemisë.