Erdogan përplaset me kreun e opozitës për shkak të Koronavirusit

Pandemia e koronavirusit ka nxitur rivalitetin midis presidentit turk Recep Tayyip Erdogan dhe kreut të opozitës në Stamboll Ekrem Imamoglu.

Ata debatojnë për mbledhjen e fondeve dhe një bllokadë të mundshme që mund të kërcënojnë një përpjekje të koordinuar për të luftuar epideminë e koronavirusit, transmeton KosovaPress.

Qeveria qendrore në Ankara ka njoftuar se fushata për mbledhjen e parave të nisur nga kryetari i bashkisë së Stambollit është e paligjshme dhe kërcënoi që ata të përfshirë do të përgjigjen, raporton Reuters.

Imamoglu nisi një fushatë këtë javë nën pankartën “Ne do të kemi sukses së bashku”, duke kërkuar para dhe dhurime të tjera nga turqit më të pasur për qindra mijëra të atyre që nuk e bëjnë këtë.

Erdogan atëherë filloi një fushatë rivale të Solidaritetit Kombëtar dhe premtoi shtatë nga rrogat e tij mujore.

Institucione të ndryshme shtetërore, kompani dhe politikanë dhanë kontribute, dhe presidenti dënoi fushatat komunale.

“Nuk ka kuptim të kesh një shtet brenda shtetit,” u tha Erdogan zyrtarëve të tij të AKP, duke thënë se askush nuk ka të drejtë të mbledhë fonde përveç presidencës.

Ministria e Brendshme e Turqisë tha se me fillimin e fushatës, Imamoglu kishte shkelur ligjin sepse duhej të kërkonte leje përpara se të mblidhte para.

Rivaliteti është shumë më tepër sesa mbledhja e parave, pasi Imamoglu dëshiron të bllokojë Stambollin, qytetin më të madh të Turqisë me një popullsi prej 16 milionë, ndërsa Erdogan dëshiron të ruajë prodhimin ekonomik dhe eksportet.

Në Turqi janë konfirmuar 13.531 raste me koronavirus dhe 214 vdekje.