Erdogan: Turqia duhet të vazhdojë të punojë, pavarësisht Koronavirusit

Advertisment

Turqia duhet të vazhdojë prodhimin dhe “të vazhdojë të punojë” mes pandemisë për koronavirusin për të mbështetur eksportet dhe për të ruajtur furnizimin e mallrave, tha Presidenti Rexhep Tajip Erdogan sot.

Ankaraja ka ndërmarrë masa drastike për të kufizuar kontaktin social për të parandaluar përhapjen e virusit pasi konfirmoi shpërthimin e parë rreth tre javë më parë. Sidoqoftë, qeveria deri më tani nuk ka zbatuar në të gjithë vendin urdhrin për karantinim.

Reklame

Numri i rasteve të konfirmuara në vend deri më tani është 10.827, tha Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca më herët sot, ndërsa 168 persona kanë vdekur nga sëmundja.

Duke folur pas mbledhjes së kabinetit, Erdogan tha se Turqia duhet të vazhdojë të prodhojë dhe përsëriti thirrjen për qytetarët që të karantinohen vetë.

“Pika më e rëndësishme e ndjeshme tani është të vazhdohet prodhimi për të ruajtur furnizimin e mallrave thelbësorë dhe të mbështesin eksportet,” tha ai.

“Turqia është një vend që duhet të vazhdojë prodhimin dhe të vazhdojë të funksionojë në çdo rrethanë dhe kushte.”

Turqia gjithashtu ka filluar një fushatë dhurimi për njerëzit në nevojë. Presidenti deklaroi se do të dhurojë rrogën e tij për shtatë muaj dhe se fushata tashmë ka mbledhur 11 milion dollarë.

Turqia ka vendosur 41 rrethe banimi nën karantinë për të kufizuar përhapjen e virusit, tha presidenti.

Ankaraja ka pezulluar të gjitha fluturimet ndërkombëtare, udhëtimet e kufizuara brenda vendit, shkollat, baret dhe kafenetë janë të mbyllura, lutjet masive dhe ngjarjet sportive janë ndaluar.

Opozita ka kërkuar që masa të kufizohet në shtëpi.