Europa kaplohet nga temperaturat ekstreme: Italia e Spanja vendosin alarm pas të nxehtit përvëlues

Më shumë se një duzinë qytete italiane u vunë në alarm dhe Spanja përjetoi temperaturë rekord, pas temperaturave të nxehta që kapluan Europën javën e kaluar.

Një zjarr shkatërroi një zonë të gjerë të një pylli në jug-perëndim të Francës, dhe njerëzit në Britani mbushën plazhe në ditën e nxehtë të vendit deri më tani.

Reklame

Qyteti i San Sebastian në bregdetin verior të Spanjës kishte një temperaturë prej 42C (107F) të enjten.

Ishte temperatura më e nxehtë atje që kur filluan regjistrimet në vitin 1955, tha agjensia kombëtare e motit të vendit Aemet.

Qyteti i Palma, në ishullin mesdhetar të Spanjës në Majorca të Spanjës, vendosi të martën një rekord lokal prej 40.6C (105F).

Aemet tha se netët tropikale, kur temperaturat nuk bien nën 20C (68F), ishin gjithashtu të shpeshta në shumë pjesë të Spanjës në korrik.

Agjensia tha: “Ndryshimi i klimës po rrit frekuencën e valëve të nxehtësisë”.

Aemet shtoi se numri vjetor i ditëve në kushte të valës së nxehtësisë është dyfishuar që nga vitet ’80.

Valët e nxehtësisë priteshin në disa qytete të mëdha veriore, duke përfshirë Romën, Bolonjën, Firencën, Torinon dhe Veronën.

Turistët dhe banorët e zonës në Romë u përpoqën të shpëtonin nga nxehtësia duke u strehuar nën pemë, duke u ftohur në burimet publike ose duke ngrënë.

Njerëzit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar kërkuan hijen ndërsa temperaturat u rritën mbi 37C të Premten. akullore.