Facebook do të bëjë një ndryshim në miliarda profile – veproni tani

Përdoruesit e Facebook-ut mund të vërejnë diçka që mungon në profilet e tyre muajin e ardhshëm.

Gjigandi i rrjeteve sociale me sa duket po bën ndryshime në fotot e profilit dhe nëse nuk veproni tani, do të zgjidhet një foto e re për ju. Kjo për shkak se Facebook do të heqë qafe plotësisht videot e profilit nga 7 shkurti, transmeton rtv21.tv.

Reklame

Në vend të kësaj, 2.9 miliardë përdorues të faqes do të jenë në gjendje të përdorin vetëm një imazh tradicional.

Ata që aktualisht kanë një video profili do ta heqin atë pas datës së fundit dhe do ta zëvendësojnë me një foto nga videoja, derisa të vendosin të ngarkojnë diçka tjetër.

Videot e profilit u prezantuan në vitin 2015 për të sjellë pak argëtim në faqet e njerëzve në formën e një klipi 7 sekondash.

Facebook tashmë ka hequr në heshtje mundësinë për të ngarkuar një video të re të profilit.

Një pamje e ekranit e shpërndarë nga eksperti i mediave sociale Matt Navarra paralajmëron përdoruesit se “videot e profilit do të zhduken së shpejti”.

Nuk është e qartë pse Facebook ka vendosur të heqë dorë nga funksioni, por zakonisht vjen si pasojë e mungesës së popullaritetit./21Media