Fauçi: Omicron nuk është i rrezikshëm sa Delta

Dr Anthony Fauci, një infektolog dhe këshilltar kryesor i presidentit amerikan për pandeminë, tha sot se megjithëse lloji Omikron i virusit Corona po përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin,nderkaq qe indikacionet e para tregojnë se ai është më pak i rrezikshëm se lloji Delta.

Ai tha për CNN se shkencëtarët kanë nevojë për më shumë informacion përpara se të arrijnë një përfundim në lidhje me seriozitetin e tendosjes Omicron.

Reklame

Raportet nga Afrika e Jugut, ku u shfaq dhe po bëhet specia dominuese, tregojnë se shkalla e shtrimit në spital nuk është rritur në mënyrë alarmante.

“Për momentin, nuk duket të ketë një shkallë të lartë të ashpërsisë, por ne me të vërtetë duhet të jemi të kujdesshëm para se të konkludojmë se Omicron është më pak serioz dhe nuk shkakton një pamje të rëndë klinike, krahasuar me atë Delta,” tha Fauci.

Ai deklaroi se administrata Biden po shqyrton heqjen e kufizimeve të udhëtimit për udhëtarët nga disa vende afrikane.

“Le të shpresojmë se do të jemi në gjendje ta heqim ndalimin në një periudhë mjaft të arsyeshme kohore,” tha Fauci, duke shtuar se të gjithë ndiheshin keq për vështirësitë me të cilat përballen Afrika e Jugut dhe vendet e tjera afrikane.

Deri më sot, lloji Omicron është zbuluar në një të tretën e shteteve amerikane, duke përfshirë bregun verilindor, jugor dhe perëndimor. Wisconsin dhe Missouri janë ndër shtetet e fundit ku janë konfirmuar infeksione të reja.

Lloji Delta është ende mbizotërues në Shtetet e Bashkuara, duke përbërë më shumë se 99 për qind të rasteve dhe duke shkaktuar një rritje të shtrimeve në spital,sidomos në shtetet veriore.

Zyrtarët amerikanë vazhdojnë t’i nxisin njerëzit që të vaksinohen dhe të marrin një dozë përforcuese, si dhe të mbajnë maska ​​në ambiente të mbyllura, sepse e gjithë kjo kontribuon në mbrojtjen kundër shtameve delta, por edhe kundër llojeve të tjera të koronavirusit.

Në dy vitet e fundit, që nga fillimi i pandemisë, 780.000 amerikanë kanë vdekur nga COVID-19,thuhet nder te tjera ne nje shkrim me te gjatë të CNN./21Media