Filipçe: Më rëndë është të merret frymë në respirator, mbaj maskë

Advertisment

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe përmes rrjetit social Facebook u bënë thirrje qytetarëve që të mbajnë maska.

“Maska duhet të bëhet jeta jonë e përditshme. Ata janë provuar të na mbrojnë dhe të tjerët përreth nesh. Kur dy persona veshin maska ​​në mënyrë korrekte, probabiliteti i infektimit me njëri-tjetrin është 1.5%”, shkruan, Venko Filipçe.

Reklame

Ai bëri thirrje që të mbahet maska mbrojtëse, të ruhet distanca dhe mos të mblidhen në grupe.

Filipçe më herët deklaroi se forcimi i kapaciteteve spitalore, për testim të shpejtë, rritja e kuadrit mjekësorë janë disa nga hapat që Ministria e Shëndetësisë do t’i ndërmerr në kuadër të përgatitjeve për një valë të re të mundshme të coronavirusit në vjeshtë./Telegrafi/