Fjalimi i lamtumirës së Merkelit: Faleminderit për besimin, shikojeni botën me sytë e të tjerëve

“Sot, para së gjithash, ndjej mirënjohje dhe përulësi përballë postit që kam mbajtur për kaq shumë kohë”, kështu u shpreh Angela Merkel në ceremoninë e lamtumirës si kancelare, që po zhvillohet në Ministrinë e Mbrojtjes në Berlin.

Merkel shpjegoi se ishte “mirënjohëse për besimin e marrë”, sepse “besimi është kapitali më i madh në politikë”, theksoi ajo.

“Dëshiroj t’ju inkurajoj që gjithmonë ta shikoni botën me sytë e të tjerëve”, deklaroi Angela Merkel, duke mbajtur një fjalim të shkurtër lamtumire në ceremoninë e njohur si “Grosser Zapfenstreich” në Berlin.

Ushtria gjermane nderoi kancelaren në largim Angela Merkel me ceremoninë më të lartë për një civil, duke luajtur një përzierje eklektike të muzikës sipas zgjedhjes së saj që ka intriguar kombin.

Në ceremoninë “Großer Zapfenstreich”, e ndërprerë për shkak të kufizimeve të COVID-19, trupa muzikore e stafit të Bundesëehr-it luajti një himn, një këngë e viteve 1960 dhe një hit punk rock të viteve 1970.

Himni “Zot i Shenjtë, Ne Lavdërojmë Emrin Tënd”, është një shenjë e edukimit protestant të Merkelit, kënga e viteve ’60 “Red roses are to rain for me” ndoshta pasqyron ambicien e saj rinore, ndërsa hiti rock, “You Forgot The Color Film”, u interpretua për herë të parë nga artistja punk gjermanolindore Nina Hagen.

E lindur në qytetin portual verior të Hamburgut si e bija e një pastori protestant, Merkel u rrit në Gjermaninë Lindore komuniste përpara se të merrte drejtimin e një partie gjermane perëndimore katolike, Unioni Kristian Demokrat (CDU) me mbizotërim meshkujsh.

Pas 16 vitesh në detyrë, ajo do të pasohet si kancelare nga socialdemokrati Olaf Scholz javën e ardhshme.

67-vjeçarja Merkel lë pas sfida për të përmbushur. Ajo ka udhëtuar në Gjermani dhe Evropë përmes krizave të shumta dhe ka qenë një kampione e demokracisë liberale përballë autoritarizmit në rritje në mbarë botën.

Kritikët e saj thonë se ajo ka zgjidhur problemet dhe i ka lënë pasardhësve të saj vendime të vështira në shumë fronte.