Frika nga Koronavirusi, arkitekti kinez gati të prodhojë veshje që vret çdo patogjen në ajër!

Koronavirusi dita-ditës po përhapet në vende të ndryshme të botës, dhe kjo padyshim që ka ngjallë shqetësimë gjithandej.

Kështu, një arktitekt kinez është frymëzuar nga ‘lakuriqët’ dhe aftësia e këtyre krijesave për të qëndruar imun në mënyrë që të mbrojë publikun nga kjo sëmundje.

Reklame

Projektuar nga Dayong Sun “Be a Batman” përbëhet nga një kornizë fibre në formë të krahëve që vishet sipër shpinës, transmeton Indeksonline.

Tutje, një material termoplastik shtrihet midis mbështetësve dhe mbyll veshin në një flluskë personale për t’i mbrojtur ata nga kontraktimi i koronavirusit.

Kontraksioni është i pajisur me drita UV që nxehen deri në temperaturë të mjaftueshme për të vrarë çdo patogjen në ajër, duke rezultuar në një ambient të mbyllur të sterilizuar.

Sidoqoftë, Organizata Botërore e Shëndetit ka vërejtur që llambat UV nuk duhet të përdoren në zonat e lëkurës pasi ky lloj rrezatimi mund të shkaktojë acarim të lëkurës.

Megjithëse dizajni imiton ‘fajtorin’ që shkaktoi shpërthimin e koronavirusit, hulumtimet tregojnë se lakuriqët janë të butë dhe imun ndaj sëmundjes.

Kjo është për shkak të aftësive të tyre të fluturimit, pasi ato mund të rrisin temperaturën e trupit të tyre deri në 104 gradë Fahrenheit dhe gjithashtu të kenë një metabolizëm të shpejtë që frenon përhapjen e sëmundjes dhe patogjenëve në ajër.

Dayong tërhoqi frymëzimin nga superheroi imagjinar ‘Batman’.

Dayong aktualisht është në kërkim të një investitori për të realizuar këtë projekt i cili do t’i ofrojë shërbimet e tij falas për ta realizuar në realitet./Indeksonline/