Fshati që lulëzoi falë pandemisë

Banorët e një fshati piktoresk rus e kanë parë të mirën e tokës së tyre ndërsa njerëzit nga Moska dhe qytete të tjera kanë blerë pronat si një strehë nga Covid-19 ku ata mund të punojnë në distancë.

Krasnaya Polyana (Livadhi i Kuq) është një fshat i bukur me pesë rrugë në malet pranë Detit të Zi. I rrethuar nga malet, ka ujë të mirë, ajër të pastër dhe qiell të madh blu, gjëra që mund të mungojnë në Moskë.

Fshati ka 5000 banorë, gjë që është tipike për Rusinë. Ajo që nuk është normale është se ka 20 kafene, restorante dhe pube së bashku me Wi-Fi të shpejtë.

Disa nga restorantet ekzistonin para pandemisë për t’u shërbyer skiatorëve që përdorin vendpushime aty pranë të ndërtuara për Lojërat Olimpike Dimërore 2014. Por vendasit vendosën të hapnin të tjera gjatë gjithë vitit pasi u hoq frika se vizitorët nga Moska mund të sillnin Covid-19.

Kërkesa për shtëpi atje ka nxitur një bum strehimi.

“Çmimet e tokave ruse vlerësohen në 100 njësi metri katror, ​​ose sotki. Çmimi i një sotka në Krasnaya Polyana është rritur në 5 milion rubla (68,000 $) nga 2 milion para pandemisë”, tha Nikolai Rogachev, një agjent lokal i shitjeve.

Ka të ngjarë të arrijë 7 milionë deri në fund të 2021, tha ai, për shkak të kërkesës kur opsionet e udhëtimit jashtë vendit janë të kufizuara.

“Ne e quajmë atë apokalips”, tha një tjetër agjent i pasurive të patundshme, duke iu referuar kërkesës nga banorët e qytetit për çdo lloj prone në fshat.

Çmimet për shtëpitë në fshat ndryshojnë nga 40 milionë në 900 milionë rubla, sipas bazës së të dhënave ‘CIAN’ të pasurive të patundshme.

Kërkesa vjen kryesisht nga biznesmenë të pasur nga qytete të mëdha pasi çmimet janë përtej banorëve të zakonshëm.

Qiratë janë rritur gjithashtu, nxitur nga kërkesa nga njerëzit që punojnë në distancë dhe e shohin Krasnaya Polyana si një arratisje nga qyteti. Aeroporti është 40-minuta larg dhe ka shtigje viking që fillojnë direkt nga fshati.

“Më pëlqen të shëtis nëpër shtigje malore dhe të jem në gjendje të gjej shoqëri të këndshme në vendet lokale gjatë mbrëmjeve”, tha Kirill Ryzhonkov, një analist nga Moska.

Pronarët e shtëpive dhe bizneseve presin që Krasnaya Polyana të bëhet një atraksion për të gjithë botën, pavarësisht nga zhvillimi i pandemisë.

“Njerëzit tashmë i kanë vërejtur avantazhet: e njëjta zonë kohore me Moskën, një fluturim 2-orësh për në Moskë, ski në dimër, det në verë dhe infrastrukturë e mirë e lënë nga Lojërat Olimpike. Është perfekt”, tha Ilya Kreimer, menaxher i një prej restoranteve.