‘Gati të normalizojmë marrëdhëniet me Francën’/ Kryediplomati turk bën deklaratën e papritur

Pavarësisht tensioneve midis dy vendeve për një numër çështjesh, Turqia është e gatshme të normalizojë marrëdhëniet e saj me Francën.

Deklarata është bërë nga Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavu?olulu, sot në Lisbonë, pas takimit që ai pati me homologun e tij Portugez, Augusto Santos Silva.

Reklame

“Nëse Franca është e sinqertë, Turqia është e gatshme të normalizojë marrëdhëniet me Francën”, tha Tsavousoglou.

Portugalia mori presidencën e BE për gjashtë muajt e ardhshëm të këtij viti, duke nisur që nga 1 janari.

Turqia dhe Franca kohët e fundit janë përplasur rreth një numri çështjesh, duke përfshirë Sirinë, Libinë, Mesdheun lindor, Nago-Karabakun dhe botimin e skicave të Profetit Muhamed. Parisi po ashtu po i bënte presion BE-së për të vendosur sanksione ndaj Ankarasë.

Çavusovlou tha se Turqia ishte e gatshme të përmirësonte marrëdhëniet me Francën, një aleat i NATO-s, nëse Parisi shfaq të njëjtin qëndrim.

Ai pretendoi se tensionet midis tyre buronin nga fakti që Franca është “kategorikisht” kundër Turqisë pasi filloi ofensiva turke në Sirinë verilindore në 2019, kundër forcave kurde siriane të YPG (Njësitë e Mbrojtjes së Popullit).

“Turqia nuk është kategorikisht kundër Francës, por Franca ka qenë kategorikisht kundër Turqisë që nga koha e Operacionit Burimi i Paqes”, tha ai./ Panorama