Gjermani: një vendim për refuzuesit e maskës

Advertisment
HTML Image as link

Hekurudhat Gjermane (Deutsche Bahn DB) ka vendosur ndalimet e para afatgjata në përdorimin e mjeteve të tyre të transportit nga njerëzit që refuzojnë të mbajnë maska ​​mbrojtëse, njoftoi media gjermane të dielën.

“DB ka vendosur një ndalim të aseteve të saj për më shumë se dhjetë persona për shkak të refuzimeve të shumta për të mbajtur maska ​​mbrojtëse,” i tha një zëdhënëse së përditshmes Welt am Sonntag.

Reklame

Këtyre personave u ndalohet të përdorin automjete DB në trafikun ndërqytetas dhe lokal për gjashtë muajt e ardhshëm, dhe ata gjithashtu janë të ndaluar të hyjnë në stacionet hekurudhore në të gjithë vendin.

Shumica e njerëzve të ndaluar nga transporti janë anëtarë të skenës që mohon ekzistencën e një pandemie koronavirus.

Në dhjetor, ata postuan një video në rrjetet sociale në të cilën lëvizin pa një maskë mbrojtëse në një kamionçinë DB dhe sulmojnë pasagjerët me maska.

Në rast të mosrespektimit të ndalimit të vendosur, DB është duke u përgatitur të paraqesë një kallëzim penal për ndërhyrje në pronë private.

Në Gjermani, që nga prezantimi i masave të para për të luftuar pandeminë e koronavirusit pranverën e kaluar, skena e Querdenker (në përkthim: ata që mendojnë jashtë formatit është zhvilluar, e përbërë nga njerëz që kundërshtojnë masat dhe rregullisht mohojnë ekzistencën e një pandemie virusale. /tesheshi.com/