Gjermania paralajmëron mbylljen e të gjithë kufijve

Gjermania do të mbyllë kufijtë me Francën, Austrinë dhe Zvicrën që nga e hëna, sipas gazetës gjermane Bild.

Gazeta thotë se lëvizja e lirë e mallrave do të vazhdojë, derisa udhëtarët do të jenë në gjendje të kalojnë kufijtë vetëm për të shkuar në punë.

Reklame

Mbyllja e kufijve nuk shihet vetëm si vendim për t’u stopuar pandemia Covid-19, por edhe për të parandaluar blerjet nga të huajt në marketet gjermane, e cila siç duket se po shkaktonte probleme të furnizimit në zonat përreth kufijve, sipas Bild.

Në Gjermani janë shfaqur më se pesë mijë raste të prekura me koronavirus, derisa gjithsej kanë ngelur të vdekur 11 persona. /Lajmi.net/