Gjermania u kërkon vendeve fqinje lehtësimin e kufizimeve të udhëtimit

Advertisment
HTML Image as link

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas do të zhvillojë bisedime me kolegët e tij nga nëntë vendet fqinje për lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve të udhëtimit, pasi kriza evropiane e koronavirusit po zvogëlohet.

Kufiri gjerman me Luksemburgun ishte i pari që u rihap plotësisht të shtunën.

Reklame

Do të duhet të ndjekë kufirin danez në ditët në vijim, ndërsa kontrollet kufitare me Francën, Zvicrën dhe Austrinë aktualisht do të hiqen pas 15 qershorit.

Planet në lidhje me kufirin gjerman me Poloninë dhe Republikën Çeke mbeten të paqarta.

Asnjë kontroll nuk do të ketë në kufirin gjerman me Belgjikën dhe Holandën për shkak të pandemisë, megjithëse zona kufitare 30 kilometra ishte monitoruar me kujdes.

Bisedimet e së mërkurës vijnë dy ditë pas diskutimeve të ngjashme midis Maas dhe homologëve të tij nga disa vende të njohura për pushime.

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Spanjës, Italisë, Austrisë, Greqisë, Kroacisë, Portugalisë, Maltës, Sllovenisë, Qipros dhe Bullgarisë, të gjithë kanë vendosur të synojnë hapjen e kufijve për turizmin para fillimit të verës./ATSH