Greqia i tregon forcën Turqisë stërvitje ushtarake mbi Egje

Advertisment
HTML Image as link

Misioni i Forcave Ajrore të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe forcat greke zhvilluan një stërvitje të përbashkët ushtarake mbi Egje.

Stërvitja nisi nga baza ajrore Souda në Kretë. Stërvitja sipas mediave greke shërben në rritjen e mëtejshme të nivelit të gatishmërisë operacionale, aftësisë luf*tarake dhe bashkëpunimit të pjesëmarrësve. Mediat greke kanë publikuar pamjet nga stërvitja ushtarake mbi Egje.

Reklame

Stërvitja vjen në një kohë kur Athinën dhe bazën në Kretë e vizitoi sekretari amerikan i shtetit, ndërsa tensionet me Turqinë për kufirin detar janë të ngrira për momentin.