Harrojeni pranverën, moti javën e ardhshme do të jetë me reshje të dendura shiu

Sot jemi zyrtarisht në stinën e Pranverës, por mesa duket moti nuk do t’i përshtatet shumë kohës.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak thotë se vendi ynë do të përfshihet nga reshje intensive shiu dhe në zonat malore edhe reshje dëbore.

Reklame

Kjo pritet të vazhdojë deri ditën e premte. Gjithashtu njoftohet se gjatë kësaj jave parashikohet përveç erës së vrullshme dhe shtim i dallgëzimit.

Njoftimi i Shërbimit Meteorologjik Ushtarak:

Dita e sotme shënon ditën e parë të pranverës meteorologjike, por kjo nuk do të përkojë me motin gjatë kësaj jave. Edhe pse na pret një fillim javë me temperatura pranverore, nxitur nga era e vrullshme jugore, nuk do të jetë kështu deri në ditën e premte.

Ashtu sikundër shihet në tabelën e mëposhtme, reshjet e shiut do të prekin vendin përkohësisht deri të martën pasdite. Në mbrëmje e në mesnatë vendi pritet të përfshihet nga reshje intensive, në formën e rrebesheve me rrufe.

Më tej, reshjet e shiut do të rikthehen herëpashere deri ditën e premte. Përsëri në mesditën e të premtes, reshjet do të rikthehen me intensitet, kësaj here në jugperëndim të vendit. Me rënien e temperaturave sipas tabelës, në lartësitë mbi 800 m në të gjitha zonat malore, reshjet do të jenë kryesisht dëbore.

Hera herës gjatë kësaj jave, parashikohet përveç erës së vrullshme dhe shtim i dallgëzimit.