Izraeli vendos për bllokim mbarëkombëtar 14 ditor për shkak të COVID19

Advertisment
HTML Image as link

Kabineti përgjegjës për koronavirusin në Izrael ra dakord mbi një bllokim mbarëkombëtar 14-ditor, që do të fillojë javën e ardhshme, sipas raporteve të medias, pasi zyrtarët raportuan dje një rekord prej 4 013 infeksionesh të reja.

Bllokimi përkon me Vitin e Ri Hebre, Rosh Hashana, i cili fillon të premten e ardhshme dhe pasohet nga pushime fetare shtesë.

Reklame

”Shkollat ​​dhe kopshtet do të qëndrojnë të mbyllura për dy javë të tjera më vonë”, njoftuan mediet izraelite.

Për të tretën ditë radhazi, numri i së enjtes i infeksioneve me koronavirus ishte më i larti i regjistruar ndonjëherë.