Këta janë 50 deputetët e Vetëvendosjes që kanë siguruar vende në Kuvend

Advertisment
HTML Image as link

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar që të publikojë formularët e rezultateve të partive dhe kandidatëve të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Në këta formularë, nuk përfshihen votat nga diaspora, votat me kusht dhe ato të personave me nevoja të veçanta.

Lëvizja Vetëvendosje është fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit me 47.85% të totalit të votave dhe ka arritur të siguronte 56 vende në Kuvendin e Kosovës, të cilat mund të rriten me votat e diasporës.

Reklame

Siç raportohet këta janë emrat 50 deputetëve qe do ta përfaqësojnë Lëvizjen Vetëvendosje në Kuvend:

Lista:

Vjosa Osmani ,Glauk Konjufca ,Vasfije Krasniqi ,Avni Dehari ,Arben Vitia ,Donika Gërvalla ,Shqipe Selimi ,Liburn Aliu ,Hekuran Murati ,Armend Muja ,Arjeta Fejza ,Labinotë Demi-Murtezi ,Arbëria Nagavci ,Haxhi Avdyli ,Artan Abrashi ,Fatmire Kollçaku ,Mimoza Kusari-Lila ,Enver Haliti ,Haki Abazi ,Xhelal Sveçla ,Saranda Bogujevci ,Faton Peci ,Fitore Pacolli ,Hajrullah Çeku ,Doarsa Kica-Xhelili ,Fitim Uka ,Fitim Haziri ,Arbër Rexhaj ,Rozeta Hajdari ,Alban Hyseni ,Arbëreshë Hyseni-Kryeziu

Dimal Basha ,Valon Ramadani ,Albana Morina-Xharra ,Agon Batusha ,Gazmend Gjyshinca ,Mefail Bajqinovci ,Adriana Matoshi ,Hysen Durmishi ,Eman Rrahmani ,Drita Millak ,Adnan Rrustemi ,Vendenis Lahu ,Mimoza Shala ,Mentor Arifaj ,Salih Zyba ,Avni Zogiani ,Shqipe Metaj-Isufi ,Leonora Svarça ,Driton Hyseni ,Tinka Kurti

Renditja e emrave nuk është në bazë të votave.