Kjo parti i fiton zgjedhjet në Kosovë sipas sondazhit të ri të PIPOS (Foto)

Advertisment

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin dje (14.01.2021), Vetëvendosje do të përfaqësohej me 50 deputetë në Kuvendin e Kosovës, PDK me 22, LDK me 19 dhe AAK me 9, sipas sondazhit më të ri të PIPOS.

Ky pasqyrim vjen pas një ankete të 3000 personave në gjithë Kosovën, njofton Klan Kosova.

Reklame

Përgjigjet e tilla si “Tjetër”, “Nuk jam i vendosur”, “Refuzoj” dhe votat e Nismës janë ndarë në proporcionale të këto parti në bazë të përqindjeve. Ndërkaq, votat e AKR-së i janë dhënë LDK-së meqë zyrtarizuan koalicionin dhe ato të Vjosa Osmanit te Vetëvendosja.

Kjo është përqindja që nxorri PIPOS për radhitjen e partive.