Komediani amerikan tallet me karantinën: Coronavirusi nuk mposhtet brenda katër mureve, por duke dalë jashtë për vitaminë D

Advertisment

Bill Maher, një komedian amerikan më të njohurit në Shtetet e Bashkuara, vuri në pikëpyetje kufizimet e detyrueshme dhe karantinat, ndaj të cilave popullatat në të gjithë planetin u detyruan të mbeten për të luftuar përhapja e coronavirusit.

Ai ironizoi mënyrën se si njerëzit po karantinohen, duke thënë se coronavirusi nuk mposhtet brenda katër mureve, por duke dalë jashtë për vitaminë D.

Reklame

“Çelësi për të mposhtur COVID-19 nuk është të shkoni në restorant dhe të hani me partnerin ose partneren tuaj dhe të jeni të ndarë nga një xham, ose të shkoni në një koncert ose ndeshje bejsbolli dhe të mbani distancë. Çelësi është sistemi juaj imunitar”, tha Maher.

Maher gjithashtu u zemërua nga argumenti se sistemi imunitar nuk mund të luftojë SARS-CoV-2 sepse është një coronavirus i ri dhe nuk ka mjetet për ta penguar atë.

“Pra, shumica e njerëzve e kishin atë coronavirusin, dhe ata as që e kanë ditur se e kanë atë, derisa testet rezultuan pozitive dhe si mendoni se e kanë arritur këtë, pra përmes sistemit imunitar”, tha ai.

Komediani u shpreh edhe kundër larjes së duarve vazhdimisht.

“Qilimat, çarçafët, telekomanda, kanë miliona baktere. Një jastëk mesatar ka 350,000 koloni bakteriale. Telefoni juaj ka dhjetë herë më shumë baktere sesa tualeti juaj, nga i cili qeni juaj merr ujë dhe më pas ju lëpinë”, tha ai.

Pastaj Maher foli për qentë.

“Vetëm Zoti e di se çfarë ka në kafshët tuaja shtëpiake, në gojën e tyre dhe ju i ftoni ata në shtratin tuaj … dhe pastaj ata përpiqen t’ju japin një puthje franceze dhe ndonjëherë ata ia dalin mbanë”.

“A keni kryer marrëdhënie seksuale në një hotel? I lani duart së pari? Epo, çifti i mëparshëm nuk bëri asnjëri. Dhe akoma, ju jeni akoma gjallë. Sepse sistemi juaj imunitar na mban gjallë. Kështu që këtë fundjavë, bëni diçka të veçantë për sistemin tuaj imunitar: shkoni jashtë dhe marrin ajër të pastër dhe vitaminë D dhe djersitni pak duke bërë më shumë sesa thjesht të hani mish pule pikante sepse në fund të ditës nuk do të keni mundësi t’i mbani të gjitha patogjenët jashtë. Mendoj se është gjëja më absurde të luftosh një virus brenda katër mureve;, u shpreh Maher.