Kryeministri i Bullgarisë rezulton pozitiv me COVID19

Kryeministri i Bullgarisë Boiko Borisov është bërë figura e fundit politike që rezulton pozitiv për koronavirus.

“Pas dy testeve PCR nga sot unë jam pozitiv me Covid-19,” tha ai në faqen e tij në Facebook, duke shtuar se kishte simptoma të lehta dhe do të karantinohej në shtëpi.

Reklame Custom Text

Borisov, 61 vjeç, u izolua të premten në mbrëmje kur një zv / ministër që ai kishte qenë në kontakt kishte dalë pozitiv për koronavirusin.

Bullgaria, një vend me më pak se shtatë milion njerëz, e përballoi valën e parë të koronavirusit relativisht mirë, por numri i rasteve dhe shtrimeve në spital u rrit gjatë javëve të fundit, duke arritur një total prej mbi 37,500 rastesh dhe 1,084 vd ekjesh të dielën.

Të enjten, qeveria bëri mbajtjen e maskave të detyrueshme në hapësirat e jashtme, pasi e kishte bërë më parë në të gjitha hapësirat e brendshme publike dhe transportit, si një përpjekje për të frenuar numrin e infeksioneve që kërcënojnë të kolapsojnë sistemin mjekësor të vendit. /Opinion.al