Kujdes kur konsumoni bukën e bardhë, këto janë efektet anësore të saj

Pavarësisht nga efektet negative që sjell buka e bardhë është një nga ushqimet më të rëndësishme të konsumuara nga shumë njerëz në të gjithë botën.

Këtu janë pesë probleme shëndetësore që mund të hasim kur hamë bukë të bardhë me tepricë, sipas asaj që u raportua nga faqja e internetit “MSN”:

Reklame

Kapsllëku

Buka e bardhë bëhet nga drithërat e përpunuar siç janë orizi i bardhë, makaronat e bardha dhe shumë pasta dhe produkte të pjekura.

Kur kokrrat përpunohen, do të thotë që krundet dhe pjesët e farës janë hequr nga drithërat, të cilat përmbajnë një sasi të madhe të fibrave që lehtësojnë tretjen dhe nxjerrjen e produkteve të mbeturinave nga zorra. Prandaj, mungesa e krunde në bukën e bardhë mund të kontribuojë në kapsllëk.

Nivele të larta të sheqerit në gjak

Buka e bardhë mund të shkaktojë një rritje të niveleve të sheqerit në gjak sepse çliron shpejt glukozën (sheqerin). Nga ana tjetër, ushqimet që lëshojnë ngadalë glukozë, e cila lejon që nivelet e sheqerit në gjak të qëndrojnë të qëndrueshme. Nëse keni diabet tip 1 ose 2, ngrënia e bukës së bardhë shpesh mund të jetë e rrezikshme pasi mund të çojë në një rritje të rregullt të sheqerit në gjak.

Mbipesha

Një studim sugjeron që ngrënia e ushqimeve me një indeks të lartë glicemik (GI), të tilla si buka e bardhë dhe ëmbëlsirat, mund të çojë në rritjen e urisë, e cila nga ana tjetër mund të çojë në ngrënie të tepërt dhe shtim në peshë. Një studim tjetër tregoi një lidhje midis ushqimeve dhe rritjes së peshës trupore. Merrni parasysh kufizimin e marrjes së bukës së bardhë për të shmangur rrezikun e konsumimit të më shumë kalorive sesa kërkon trupi juaj.

Irritimi i lëkurës dhe puçrrat

Sipas Shoqatës së Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD), disa studime të vogla tregojnë se ndjekja e një diete me shumë sheqer mund të rrisë sasinë e puçrrave që keni.

Kur niveli i sheqerit në gjak rritet, trupi rrit prodhimin e tij të yndyrnave që kontribuojnë në acarim të lëkurës dhe puçrra. Përveç kësaj, sheqeri i lartë në gjak gjithashtu shkakton inflamacion në të gjithë trupin, gjë që rrit mundësinë e acarimit të lëkurës dhe puçrrave.